Organizatorzy:
Prowadzącą szkolenia jest Agnieszka Stein – psycholog, autorka pierwszej w Polsce książki o rodzicielstwie bliskości „Dziecko z bliska” – Więcej informacji można znaleźć na stronie www.agnieszkastein.pl.
Agnieszka o sobie:
„Od 1999 roku udzielam indywidualnych konsultacji w sytuacjach wątpliwości wychowawczych, pomagam w rozpoznawaniu wyzwań rozwojowych i podpowiadam, jak wspierać dzieci przechodzące przez różne trudne dla nich sytuacje. Udzielam pomocy rodzicom zagubionym w gąszczu obecnie dostępnych, często wzajemnie sprzecznych porad i zaleceń i pomagam im czerpać radość z rodzicielstwa, a także osiągać równowagę między potrzebami wszystkich członków rodziny.
Wspieram psychologów, terapeutów i nauczycieli w ich relacjach z dziećmi i rodzicami. Podczas warsztatów, superwizji i konsultacji pokazuję im również jak mogą zadbać o siebie i dlaczego to takie ważne.”

Gosia o sobie:
„W tekstach adresowanych do rodziców lub specjalistów (psychologów, nauczycieli, dyrektorów szkół) propaguję rodzicielstwo oparte na przywiązaniu, Porozumienie bez przemocy (NVC) oraz metody edukacji, które wyrastają z głębokiego szacunku do dziecka i zaufania do jego rozwoju. Odkrycie rodzicielstwa bliskości odmieniło moje macierzyństwo, relacje z ludźmi i samą sobą.”

O Kasi:
Kasia Kalinowska – psycholog, właścicielka Przystanek Relacja Katarzyna Kalinowska, certyfikowana trenerka FamilyLab Polska, metodyk w Żłobku i Przedszkolu Zielona Wieża. W swojej pracy łączę podejścia Jespera Juula, Rodzicielstwa Bliskosci, Porozumienia bez Przemocy z najnowszymi odkryciami z dziedziny neuronauki. Prowadzę warsztaty dla rodziców i nauczycieli oraz konsultacje indywidualne. Towarzyszenie dzieciom i ich rodzicom w rozwoju jest dla mnie inspiracją do nieustannej pracy nad sobą, pogłębiania kontaktu z potrzebami, odkrywania pokładów wrażliwości, autentyczności i empatii.
Kontakt: kontakt@przystanekrelacja.pl .
Maria o sobie:
„Jestem żoną, mamą trójki dzieci, psychologiem. Oprócz studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyłam szereg szkoleń, kursów i warsztatów, w tym Rodzicielstwo Bliskości dla profesjonalistów oraz Seksualność dzieci i młodzieży dla profesjonalistów. Moje macierzyństwo jest dla mnie istotnym źródłem inspiracji i poszukiwań swojej drogi życiowej i zawodowej. To ono zapoczątkowało zainteresowanie koncepcjami Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia Bez Przemocy, to ono również doprowadziło do poznania i propagowania alternatywnych rozwiązań w edukacji. Zawodowo koordynuję działania Wolnej Szkoły Przestrzeń opartej na Porozumieniu bez Przemocy oraz pełnię rolę psychologa w przedszkolu Ogrody Empatii. Dodatkowo udzielam konsultacji rodzicielskich, w których pomagam rodzicom budować bliskie relacje z dziećmi i pokonywać różnorodne trudności, z jakimi się spotykają. Zajmuję się również tematyką straty dziecka w okresie prenatalnym.” .

Kasia o sobie:
„Ciekawi mnie człowiek i dlatego zawodowo krążę wokół ludzi. Kiedyś głównie z aparatem fotograficznym, a w ostatnich latach bliżej. W rozmowie.
Dużym życiowym wyzwaniem stały się dla mnie narodziny dzieci. W efekcie tego wyzwania zostałam trenerką Family Lab i zaczęłam prowadzić seminaria inspirujące. Szkoliłam się w Fundacji Sto Pociech, aby prowadzić grupy wsparcia, co bardzo lubię robić. Stopniowo zdobywałam też wiedzę z zakresu fascynującego tematu, jakim jest edukacja seksualna: w łódzkiej fundacji SPUNK i na szkoleniu „Seksualność dzieci i młodzieży dla profesjonalistów”.

Sylwia Włodarska – mediatorka, trenerka komunikacji opartej na empatii, współzałożycielka Fundacji Rozwoju Rodziny RoRo, która od 8 lat wspiera rodziców w znajdowaniu własnej filozofii rodzicielstwa opartej na bliskości, szacunku i zaufaniu. Absolwentka studiów podyplomowych
“Porozumienie bez Przemocy wg Marshalla B. Rosenberga” w Collegium Civitas, Prywatnie mama trójki dzieci (w tym nastolatki), która jest niewyczerpanym, choć często wyczerpującym źródłem inspiracji. Prowadzi warsztaty z rodzicami i nauczycielami pomagając budować przestrzeń wzajemnego zrozumienia, gdzie potrzeby wszystkich zainteresowanych są brane pod uwagę.

Anna o sobie:
„Na co dzień pracuję z rodzicami dzieci w wieku szkolnym – w postaci konsultacji i terapii dla rodziców lub rodzin, Bliskie mi jest podeście pracy systemowej, w którym zachowanie dzieci i innych osób w rodzinie widzi się przez pryzmat wpływów rodzinnych, a praca z dzieckiem zakłada raczej oddziaływanie na system rodzinny niż ma na celu zmianę samego dziecka. Widzę siebie jako osobę, która pomaga wzmocnić zasoby moich klientów, by łatwiej zauważali własne możliwości do radzenie sobie z problemami. Online prowadzę także bloga „Dzieci i Pieniądze”.

Paulina o sobie:
„Jestem psychologiem, seksuologiem i terapeutą rodzinnym w trakcie całościowego kursu. Moje
zainteresowania zawodowe skupiają się na psychologii rodziny. Wierzę, że silna, głęboka więź pomiędzy
najbliższymi jest największą siłą, najskuteczniejszą ochroną i bezpieczną bazą dla człowieka.
Pracuję z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Udzielam konsultacji indywidualnych, prowadzę szkolenia i
warsztaty umiejętności rodzicielskich.”.

Zajmuje się:
Terapia indywidualna i rodzinna, warsztaty rozwojowe oraz seminaria inspirujące Fundacji Familylab. Prowadzę konsultacje dla rodziców przeżywających trudności w relacji ze sobą i z dzieckiem. Szczególnie bliska jest mi praca z kobietami potrzebującymi wsparcia w trakcie ciąży oraz z rodzicami na pierwszych etapach rodzicielskich zmagań. Kiedy studiując dwa kierunki odkryłam, że wolę słuchać niż mówić, wybrałam zawód psychologa zamiast prawnika. Kiedy odkryłam, że wolę towarzyszyć w rozwoju zamiast trenować, wybrałam dla swojej pracy podejście Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Kiedy narodziny trójki moich dzieci pozwoliły mi odkryć, że wolę budować więź niż wyszukiwać kolejne metody wychowawcze, wybrałam nurt Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy. Kiedy doświadczyłam, że tym co najbardziej zabija naturalne umiejętności rodzicielskie są niepewność oraz stres wynikające z braku doświadczeń i wiedzy, za swoją główną wartość w pracy obrałam dążenie do wzmocnienia tych, którzy obdarzają mnie zaufaniem zapraszając do świata swoich wewnętrznych przeżyć. Kiedy zauważyłam w pracy z rodzinami potrzebę odkrywania poczucia własnej wartości jako absolutnego fundamentu, zostałam trenerką Familylab (założonego przez pedagoga i terapeutę, którego ogromnie cenię – Jaspera Juula) oraz praktykiem metody Kids’ Skills. Kiedy odkryłam terapeutyczną siłę metafor, moją pasją stała się bajkoterapia kliniczna. Kiedy poczułam, jak bardzo samotne jest nasze współczesne rodzicielstwo, założyłam z koleżankami miejsce spotkań i rozwoju dla rodzin w Lublinie – Klubokawiarnię FIKA..
Joanna o sobie:
„Spotkanie z osobami z niepełnosprawnością intelektualną dotknęło mnie do tego stopnia, że poświęciłam 20 lat ,żeby odpowiedzieć sobie na pytania, które wtedy się we mnie pojawiły. W międzyczasie urodziły się moje dzieci. Ich pojawienie się dopełniło proces pytania i odpowiadania sobie. Z całą pewnością moją życiową fascynacją jest rozwój dziecka, rodzica, więzi. A także tego, co jawi się ludziom jako cierpienie, problem, utrapienie, przeszkoda, kiedy mówią i myślą o dzieciach. Więc się uczę i cały czas pracuję z rodzinami. I oczywiście im dłużej to trwa, tym mniej jestem pewna swoich przekonań. Więc…uczę się dalej i cały czas pracuję z rodzinami.”.
Anna o sobie:
„Jestem magistrem psychologii Uniwersytetu SWPS i terapeutą pierwszego stopnia TSR. Od 2014 roku wspieram rodziców, dzieci, młodzież oraz rodziny w budowaniu bliskich i pełnych szacunku relacji. Ważną częścią pracy jest dla mnie pogłębianie mojej wiedzy podczas warsztatów i szkoleń oraz czytanie literatury.
Pracuję z rodzicami, wspierając ich w rozwiązywaniu trudności w relacjach z dziećmi, w sytuacjach kryzysowych oraz związanych z różnego rodzaju zmianami.
Prowadzę również warsztaty dla rodziców oraz nauczycieli i specjalistów pracujących z dziećmi, oraz grupy dla dzieci i młodzieży. Swoją pracę poddaję superwizji.
Pracuję w duchu Rodzicielstwa Bliskości, co daje mi możliwość budowania partnerskich relacji z każdym, kto potrzebuje wsparcia z relacji ze mną niezależnie od wieku.”
Agata o sobie:
Od 2006 roku pracuję jako psycholog a od 2008 jako psychoterapeutka Gestalt. Prowadzę terapię indywidualną oraz grupy terapeutyczne. Wraz z narodzinami syna poszerzyłam swoje zainteresowania o teorię przywiązania i związane z nią rodzicielstwo bliskości. Jestem głęboko przekonana, że wszystkie dzieci, także te z niepełnosprawnościami, potrzebują do rozwoju nade wszystko dobrej, bliskiej relacji, opartej na empatii, uważności, akceptacji, autentyczności i zaufaniu. Dorośli zresztą tak samo.
„Sylwia Włodarska – mediatorka, trenerka komunikacji opartej na empatii, współzałożycielka Fundacji Rozwoju Rodziny RoRo, która od 8 lat wspiera rodziców w znajdowaniu własnej filozofii rodzicielstwa opartej na bliskości, szacunku i zaufaniu. Absolwentka studiów podyplomowych “Porozumienie bez Przemocy wg Marshalla B. Rosenberga” w Collegium Civitas,
Prywatnie mama trójki dzieci (w tym nastolatki), która jest niewyczerpanym, choć często
wyczerpującym źródłem inspiracji. Prowadzi warsztaty z rodzicami i nauczycielami pomagając budować przestrzeń wzajemnego zrozumienia, gdzie potrzeby wszystkich zainteresowanych są brane pod uwagę.”
Ko-trenerka szkoleń: Monika Wilkowska.
Monika o sobie:
„Kiedyś pracowałam z przyjemnością jako nauczycielka języka niemieckiego. Narodziny córki sprowokowały wiele zmian w moim sercu i życiu. Jednym z efektów tych zmian był Festiwal Rodzicielstwa Bliskości, który współorganizowałam. Ukończyłam Program Pomocy Psychologicznej w ujęciu Gestalt w Krakowie, szkolenia Rodzicielstwo Bliskości oraz Seksualność dzieci i młodzieży dla profesjonalistów. Studiuję psychologię.”
Ko-trenerka szkoleń: Anita Janeczek-Romanowska.
Anita o sobie:
„Od 2008 roku pracuję jako psycholog z dziećmi i ich rodzicami. Swoje wsparcie kieruję szczególnie do rodziców małych dzieci, tych przed 6 rokiem życia. Od początku swojej zawodowej drogi współpracuję z warszawskimi poradniami i przedszkolami, prowadzę warsztaty dla rodziców i specjalistów pracujących z małymi dziećmi. W maju 2013 roku zostałam mamą i to doświadczenie uznaję za najważniejszą ze szkół, jakie przeszłam dotychczas. To dzięki temu odkryłam znaczenie więzi i bliskości w relacjach z dziećmi i zdecydowałam, że to jest właśnie ta droga, którą chcę iść – zarówno jako rodzic, jak i jako psycholog dziecięcy. Prowadzę blog o psychologii i rodzicielstwie – www.bycblizej.pl. Ukończyłam pierwszą edycję szkolenia Rodzicielstwo bliskości dla profesjonalistów.”
Ko-trenerka szkoleń: Agnieszka Lorek-Groniewska.
Agnieszka o sobie:
„Prowadzę terapię dzieci i młodzieży oraz terapię indywidualną osób dorosłych, terapię par, małżeństw i rodzin. Pracuję z osobami przeżywającymi kryzysy małżeńskie i rodzinne. Procuję z osobami przeżywającymi kryzysy życiowe, zawodowe, przeżywającymi wypalenie zawodowe, borykającymi się z niskim poczuciem własnej wartości, doświadczającymi trudności w relacjach, poczucia zagubienia oraz niezrozumienia, poszukującymi celu i sensu własnego życia, cierpiącymi z powodu lęku, obniżonego nastroju, depresji, przeżywającymi traumatyczne doświadczenia. Zajmuję się również problemami wychowawczymi oraz prowadzę warsztaty umiejętności wychowawczych.”
Ko-trenerka szkoleń: Milena Pacuda.
Milena o sobie:
„
Jestem psychologiem i uwielbiam swoją pracę. Cieszę się, że mogę wspierać rodziców oraz ich dzieci w procesie budowania relacji opartej na silnej więzi, szacunku i zrozumieniu.
Doświadczenie zawodowe zdobywałam m.in. w domach dziecka, Fundacji Dzieci Niczyje, Stowarzyszeniu dla Rodzin. Obecnie w Fundacji Nagle Sami wspieram rodziców i dzieci po stracie bliskich oraz współprowadzę grupę dla kobiet, które doświadczyły poronienia lub straty okołoporodowej. W ramach współpracy z poradnią Blisko Dziecka, podczas wizyt domowych, konsultuję rodziców małych dzieci.
Jestem mamą 3- letniej Poli.”
Ko-trenerka szkoleń: Joanna Banach-Witkowska.
Asia o sobie:
„Jestem psychologiem, ukończyłam szkołę psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Pracuję z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Prowadzę terapię indywidualną, konsultacje, warsztaty dla rodziców, zajęcia grupowe dla dzieci. Z wielką frajdą towarzyszę dzieciom i nastolatkom w ich rozwoju i wspieram gdy tego potrzebują. Odkrycie idei rodzicielstwa bliskości i Porozumienia Bez Przemocy było przełomowym momentem w moim życiu zawodowym. Lubię poszerzać swoją wiedzę, umiejętności i perspektywę, tak by lepiej rozumieć innych. W ostatnim czasie dużo uwagi poświęcam też wsłuchiwaniu się w samą siebie i praktykowaniu empatii w zwykłych, codziennych sytuacjach, co procentuje różnego rodzaju dobrem. Prywatnie jestem żoną, wielbicielką Ultimate Frisbee, przyrody, tańca i Szkocji.”
Ko-trenerka szkoleń: Marta Sikorska.
Marta o sobie:
„Z wykształcenia jestem kulturoznawczynią, jednak za kamień milowy na mojej drodze uważam roczny Intensywny Kurs Mediacji NVC (Porozumienia bez przemocy). Stale staram się żeby język serca był urzędowym językiem w moim państwie.
Jestem certyfikowanym trenerem Horse Assisted Education oraz posiadam licencję trenerską programu „Konie uczą Ludzi” Open by Horses. W Pasikoniach proponuję warsztaty z końmi wszystkim poszukującym rozwoju osobistego w środowisku empatii, dobrowolności i łagodności. Warsztaty z końmi, to niewyczerpane źródło moich inspiracji i siły życiowej.
Jestem również doulą. Z wielką pokorą i wdzięcznością przyjmuję zaproszenia kobiet do towarzyszenia im w wydarzeniach ważnych dla ich kobiecości.
Jestem mamą Mikołajka i Tytusa. Jestem częścią patchworkowej rodziny. Piszę bloga o naszej relacji i marzę o napisaniu książki.”
Ko-trener szkoleń: Tomek Sadzewicz.
Tomek o sobie:
„Prowadzę warsztaty rozwojowe metodą Horse Assisted Education, w których partnerują mi konie. Współorganizuję obozy rodzinne. Propaguję Rodzicielstwo Bliskości i zaangażowane ojcostwo.
Ukończyłem szkolenie trenerskie, przygotowujące do pracy z grupami ojców, organizowane przez Fundację Sto Pociech.Jestem ojcem. Fanem komiksu superbohaterskiego i miłośnikiem kociej natury.”
Ko-trenerka szkoleń: Ewelina Nęcka.
Ewelina o sobie:
„Jestem pedagogiem wczesnego wspomagania rozwoju małego dziecka i psychologiem. Na co dzień współpracuję z organizacjami pozarządowymi, przedszkolami, szkołami, świetlicami w których prowadzę m.in. konsultacje psychologiczne i warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, warsztaty i konsultacje rodzicielskie/wychowawcze, szkolenia dla osób pracujących z dziećmi i ich rodzicami.
Punktem zwrotnym, zarówno w moim życiu osobistym jak i zawodowym, było poznanie i zagłębienie się w filozofię Rodzicielstwa Bliskości i Komunikacji Bez Przemocy (NVC). Dzięki temu doświadczyłam i przekonałam się jak ważne, a jednocześnie jak trudne może być, dbanie o swoje emocje i potrzeby. W pracy z dziećmi przede wszystkim kieruję się myślą Janusza Korczaka „dziecko chce być dobre, jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.”
Swoją wiedzę i umiejętności zdobyłam m.in. biorąc udział w I edycji szkolenia Rodzicielstwo Bliskości dla Profesjonalistów, szkoleniu metodą „Kids’ Skills – Dam Radę!”, Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz podczas warsztatów Komunikacji Bez Przemocy i Integralnym Studium Rozwoju Osobistego w Szkole Trenerów NVC.”
Ko-trenerka szkoleń: Ula Malko.
Ula o sobie:
„Z wykształcenia jestem psycholożką i trenerką. Od 2007 roku wspieram rodziców, opiekunów i nauczycieli w ich lepszym rozumieniu małych dzieci i ich potrzeb. Prowadzę konsultacje, warsztaty i szkolenia. Jestem współzałożycielką Ośrodka Bliskie Miejsce
Pomagam także tworzyć Punkty Dziennego Opiekuna, które są jedną z form opieki nad dziećmi w wieku 1-3.
Od początku mojej pracy zawodowej ważne było dla mnie wspieranie relacji pomiędzy dorosłymi a dziećmi. Od kiedy pamiętam, chciałam być ambasadorką zwłaszcza najmłodszych dzieci i pomagać w tym, by były
dobrze rozumiane przez dorosłych. Odkąd jestem matką, wiem i czuję, jak wymagającą rolą jest rodzicielstwo, w jak wielu obszarach musimy stale „się wyrabiać” i przed iloma nieuniknionymi konfliktami codziennie stajemy. Rozumiem, jak trudno jest odkrywać i nazywać własne potrzeby,
a co dopiero malutkiego dziecka.
Prywatnie jestem mamą pięciolatka i dwulatka.”