Nastolatki – szkolenie dla profesjonalistów

Szkolenie dotyczy dzieci w wieku od 10 lat i dzieci starszych (młodszych i starszych nastolatków).

Dla kogo?

Szkolenie adresujemy do specjalistów, którzy pracują z nastolatkami, z rodzicami nastolatków, a także wspierają nauczycieli. Także dla osób pracujących w edukacji: pedagogów, psychologów szkolnych, wychowawców, nauczycieli, ktore chcą lepiej rozumieć nastolatki i mieć narzędzia do budowania z nimi relacji

 

Opis szkolenia:

Wiek nastoletni to bardzo specyficzny czas, w którym człowiek w wielu kulturach spostrzegany jest już jako dorosły, a równocześnie nadal potrzebuje wiele wsparcia, bliskości i relacji z waznymi dorosłymi.

Ten czas bywa wyzwaniem dla samych nastolatków i towarzyszących im dorosłych. Rodzice oczekując tego momentu, kiedy ich dzieci staną się nastolatkami, noszą w sobie wiele obaw. Z jednej strony dlatego, że temu okresowi towarzyszy zwykle dużo emocji i nowych wyzwań, a z drugiej strony dlatego, że to moment, w którym bardzo wyraźnie widać efekty doświadczeń, które miały miejsce wcześniej w życiu dziecka. To wszystko sprawia, że wiek nastoletni to czas, który wielu rodziców prowadzi do zmiany i szukania pomocy.

Przyjmuje się łatwo takie założenie, że każdy nastolatek jest w opozycji do dorosłych i że taka opozycja jest niezbędnym elementem rozwoju. Tak być nie musi, to założenie kulturowe, które może działać jak samospełniająca się przepowiednia.

Obie jesteśmy entuzjastkami tego wieku i etapu życia człowieka i chciałybyśmy pokazać uczestnikom, że można potraktować go jako czas szczególnych możliwości, intensywnego rozwoju, oraz jako czas, w którym ludzie nastoletni są gotowi wiele wnosić od siebie do społeczeństwa.

Wiek nastoletni to wiek, w którym za późno już na wychowanie, ale nie za późno na relację.

Program szkolenia

Szkolenie adresowane do profesjonalistów, którzy pracują w obszarze wsparcia rodziców i dzieci.

 • Co dzieje się w organizmie i mózgu nastolatka? Jak fizjologiczne procesy rozwojowe wpływają na zachowanie nastolatków i jak można wykorzystac ta wiedze do wspierania ich na tym etapie życia.
 • Adolescencja jako wiek intensywnego rozwoju samoświadomości i wglądu.
 • Mity, przekonania i stereotypy dotyczące nastolatków.
 • Specyficzne potrzeby tego wieku. Adolescencja jako wiek szczególnej wrażliwości.
 • Perspektywa wielokulturowa. Jak w różnych czasach i różnych kulturach traktowano okres dorastania i co z tego wynika dla nas. Różne narracje na temat adolescencji.
 • Wyzwania typowe dla tego etapu i typowe obawy dorosłych (seks, internet, alkohol, używki, depresja, szkoła, przyjaciele, samotność, niezależność, konflikty z dorosłymi)
 • Sposoby radzenia sobie w przypadku trudności, strategie, które wspierają i te, które nie pomagają. Podejście systemowe i interdyscyplinarne. Współpraca między specjalistami.
 • Praca z rodzicami nastolatków: jak pomagać rodzicom i nastolatkom w budowaniu umiejętności komunikacyjnych, w rozwiązywaniu konfliktów, jak wspierać ich relacje z innymi 

 

Termin

Szkolenie odbędzie się w dniach 24-25.11.2018 (sobota i niedziela)

Godziny: 9:00 – 17:00 (w tym przerwa na lunch).

Przestrzeń

Warsztaty odbędą się w komfortowej sali w Bliskim Miejscu (Warszawa, Klonowa 12/9).

Prowadzące

Szkolenie jest prowadzone przez Agnieszkę Stein – psycholog, autorkę pierwszej w Polsce książki o rodzicielstwie bliskości „Dziecko z bliska”, ko-trenerem jest Anna Dziewulska, psycholog. Więcej o prowadzących.

Warunki uczestnictwa i koszt szkolenia

 • Aby zadbać o potrzeby wszystkich uczestników, warsztaty odbywały się będą w małej, kilkunastoosobowej grupie.
 • Minimalna liczba uczestników, aby szkolenie mogło się odbyć to 10 osób.
 • Warunkiem rezerwacji miejsca jest dokonanie opłaty.
 • Koszt szkolenia: 700 zł (600 zł dla uczestników i absolwentów Szkolenia Rodzicielstwo Bliskości dla Profesjonalistów)
 • Termin płatności: 5 dni roboczych od zapisu na kurs
 • Rezygnacja z uczestnictwa w szkoleniu ze zwrotem wpłaty jest możliwa w przypadku znalezienia innego uczestnika szkolenia na swoje miejsce (w przypadkach losowych prosimy o kontakt. Być może będziemy mogły zaproponować osobę z listy rezerwowej)
 • W cenę szkolenia wliczone są:
  • 2 dni warsztatów 
  • Lunch (posiłki wege), kawa, herbata i poczęstunek.
 • Certyfikat ukończenia szkolenia dla profesjonalistów z informacją o jego zakresie.

Zapisy na szkolenie

 


Jeśli chcesz otrzymywać informacje o kolejnych kursach, zapisz się na newsletter.

Nastolatki – szkolenie dla profesjonalistów